5 z 10 rád ako „nezabiť“ svoje rastliny počas zimy.
Máš pocit, že tvoje izbové rastliny nezvládajú zimné mesiace? V tomto článku sa dočítaš 5 tipov, ako „nezabiť“ svoju zelenú oázu počas zimných mesiacov v našich zemepisných šírkach. Nie je to až taká alchýmia a ak náhodou nejaké neprežijú, nezúfaj! Aj v prírode sa stáva, že niektoré rastliny zimu neprežijú. Ale dobrá správa je, že po zime prichádza jar a tá rastlinkám praje a prospieva. Takže GROW WITH SPON a zisti ako sa starať o tvoje izbovky v zime.
1. Nepehrej ich vykurovaním
Pestuješ izbové rastliny na okennom parapete a stáva sa ti, že substrát v nádobách rýchlo vyschne? Na svedomí to majú vykurovacie telesá umiestnené pod oknom. Intenzívnym sálajúcim teplom sa voda zo zeminy veľmi rýchlo vyparí. Ak máš zimnú záhradu, svetelnú verandu či zasklený balkón, rastliny na jeseň môžete presunúť tam. Chladnejšia teplota (minimálne však do 15 stupňov) podporuje vegetatívne obdobie rastliny a stimuluje rast. Pozorovať to môžeš napríklad na tulipánoch či orchideách. Po chladnejšom období a zimnom spánku krásne vykvitnú.
Tipy
- samozavlažovacie príslušenstvo (odkvapkávač, DIY samozavlažovače, samozavlažovacie kvetináče)
- ak máš rastliny na parapete, polož na ňu dosku, ktorá je dostatočne široká, aby horúci vzduch z vykurovacieho telesa stúpal ďalej od rastliny
2. Prechladnutá rastlina
V zime síce vetráme menej, no rozdiel teploty vnútri a vonku môže byť aj 30 stupňov. Mysli na fakt, že takýto teplotný šok môže rastlinám veľmi ublížiť. Niektoré druhy ako napríklad fikusy sú na prievan citlivé počas celého roka. Rastliny však potrebujú čerstvý vzduch, preto ich iba umiestni mimo priameho chladného vzduchu a v kľude vetraj.
Tipy
- nenechaj rastlinu dotýkať sa listami okien
- pozoruj rastliny, ktoré by mohli „prechladnúť“ - príznaky sú napríklad opadávanie listov
3. Menej je viac! To platí pre zimné polievanie dvojnásobne.
Dni sú kratšie, slnka je menej (ak vôbec), a tým pádom nám pôda v kvetináči nestíha tak rýchlo preschnúť. V zemine sa dlhšie udržiava vlhkosť, pretože rastlina je väčšinu dňa v polotieni alebo tieni. Jedna z najhorší vecí, ktoré môžete urobiť rastline v zime je preliať ju. Ich rast sa spomaľuje a nepotrebujú toľko vlahy, ako počas vegetačného obdobia. Ak sú však rastliny umiestnené v značne vykúrenej miestnosti, alebo dokonca priamo v blízkosti vykurovacieho zariadenia, môže sa ich substrát vysušovať rýchlejšie a v tomto prípade je teda potrebné i častejšie zalievanie. Pozor najmä na podlahové kúrenie, ktoré rastliny vysušuje zospodu. Príznaky preliatia sú hnednutie a opadávanie listov.
Tipy
- merač vlhkosti
- polievaj rastlinu iba vtedy, keď má preschnutú vrchnú vrstvu pôdu (používaj prsty ako merač vlhkosti)
- neplatí to pre všetky druhy Vianočná ruža/Pryštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima) alebo Vianočný kaktus (Schlumbergera) je v zimnom období aktívna rastlina, preto vlahu vyžaduje pravidelne
- katusy nepolievaj v zime skoro vôbec, poliať 1x za mesiac im úplne postačí
4. Dopraj rastlinám čo najviac svetla
V zimnom období pri nedostatku svetla môžu rastliny veľmi trpieť. Na zlepšenie svetelných pomerov ich presuň bližšie k oknu alebo polož na okenný parapet. Listy prirodzene rastú za svetlom, preto črepník pravidelne otáčaj, aby si zabezpečil rovnomerný rast rastlín. Nezabúdaj ale však na bod číslo 1 a „neuvar“ ich. Ak si rastliny presúval nezabudni, že rastliny bez svetla uhynú. Ak budeš rastliny presúvať na zimu na nové stanovište, mysli na to, že veľké zmeny teploty im môžu ublížiť rovnako ako nedostatok svetla. Všímaj si listy rastlín, tie ti hneď odhalia, že niečo nie je v poriadku. Čím sú slabšie a žltšie, tým viac svetla rastlina potrebuje. Vďaka svetlu si vytvorí chlorofyl (zelené farbivo v rastlinách), prebehne fotosyntéza a z chorého listu bude opäť zdravý a pevný list.
Tipy
- zvíhaj žalúzie a odhŕňaj záclony
- rastliny otáčaj, aby sa jednotlivé listy mohli naťahovať za slnkom rovnomerne
- prisvieť im umelým LED či UV svetlom, modernejšie zariadenia si vieš nastaviť aj na konkrétny čas či ovládať z telefónu
5. Pohladenie listov, odstráni prach a tebe pohladí dušu
Výskyt prachových častíc vo vykurovaných miestnosti je vyššia ako v lete. Zároveň je v zime veľmi dôležité, aby slabé denné svetlo prenikalo na listy bez straty a nebolo blokované ničím a teda ani vrstvou prachu. To je aj dôvod, prečo by si mal malolisté izbové rastliny sprchovať vlažnou vodou každé štyri až šesť týždňov. Nie len v zime. Veľkolisté a dekoratívne rastliny zbavuj prachu pomocou jemnej handričky, prípadne si ju môžeš navlhčiť. Pri odstraňovaní prachu z listov treba postupovať opatrne, aby si nepoškodil listy. Na druhy s jemnejšími listami použi plochý štetec.
Tipy
- vyskúšaj prachovku s rukoväťou z vlny
- namiesto jedného skupinového polievania, rastliny spolu osprchuj (v zime však pozor na preliatie)
- na malé rastliny použi make-upový štetec na púder
Prvých päť rád, ako na starostlivosť o izbové rastliny počas zimy sme ti dali spolu s pár tipmi z nášho SPON teamu. Daj nám vedieť, ako sa ti darí na našich sociálnych sieťach. Stačí ak označíš svoje príspevky hashtagom #growwithspon
Pokračovanie už čoskoro, kde ti napíšeme ďalších 5 rád ako sa starať o izbovky počas zimných mesiacov.
GROW WITH SPON 🪴